نیازمندیهای کدخدا

نکات اصولی و مهم زنبورداری

وبلاگ

۴ بهمن ۱۳۹۸ 144 بازدید
نیازمندیهای کدخدا

نکات اصولی و مهم زنبورداری

باچندموردازاصول زنبورداری که بسیار مهم می باشد در این مقاله همراه ما باشید.
☆.از اصول زنبورداری.
*.قدرت جمعیتها.
جمعیتها را به حداکثر قدرتشان برسانید و سعی کنید مدتها (هرچه طولانی تر، بهتر) آنها را در همین وضع نگه دارید. اگر ضعیف بودند ملکله شان را به موقع عوض  کنید و یا در صورت لزوم قابهایی با لاروهای سربسته ولی بدون زنبور از کندوهای خیلی قوی بداشته و از کندوهای ضعیف آویزان کنید تا تقویت شوند. اگر نتیجه نگرفتید آنها را با جمعیتهای قوی متحد کنید.
☆مطالعه.
مطالعه ی کتابهای قابل اعتماد زنبورداری به ویژه در زمستان که معمولا زنبوردار بیکار می باشد واجب است. بدون مطالعه، لغزشها تکرار و زنبوردار خسته میشود. دانستن نحوه رشد زنبورها در داخل کندو و تقسیم بندی آنها از زمانی که قادر به پرواز شدند و یا نحوه رشد ملکه و جفت گیری اش برای هر زنبوردار از واجبات شغلش میباشد. بدون آشنایی با طرز کار کردن با کندوها و جمعیتها امکان موفقیت بسیار محدود است. مطالعه وسیله ای است که این محدودیت ها را از بین می برد یعنی تمام زندگی زنبورها را آشکار کرده و زنبوردار را راهنمایی می کند.
 ☆.زمان خرید جمعیتها.
بهترین زمان برای خرید زنبوردر شرایط ایران ازاواخربهمن ماه واسفندماه است. در پاییز همه ی جمعیت ها دارای قدرتی کاذب هستند، چون هنوز زنبورهای بهاری و تابستانی که بزودی باید بمیرند در داخل جمعیت زنده اند ولی تا دی ماه از بین رفته و آنچه باقی می ماند تنها زنبورهای زمستانی اند که قدرت حقیقی جمعیت را نشان می دهند. این زنبورها تا اواسط بهار آینده زنده مانده و با زنبورهایی که در بهار متولد می گردند در رشد جمعیت بسیار موثر خواهند بود. بنابراین خرید جمعیت در پاییز اصلا صحیح نیست و بهتر است این کار را به بهمن واسفند موکول کرد.
☆وجود ملکه.
هنگام خرید علاوه بر قوی بودن جمعیت باید به این موضوع هم حتما توجه شود که ملکه هم داشته باشد. کنترل آن می تواند حتی در روزهای زمستانی در یک روز آفتابی کمی بعداز ظهر در اغلب نقاط کشور انجام گیرد. جمعیت بی ملکه آن هم در بهمن واسفندماه فاقد هر نوع ارزشی است. چون جمعیت در این وقت از سال نمی تواند ملکه ای تولید کند و خود را نجات دهد. آرام نشستن زنبورها روی شانها می تواند دلیل بر وجود ملکه باشد. حمله و نیش زدنشان بی ملکه بودنشان را نشان میدهد.
☆ شروع کار زنبورداری.
به کسانی که تازه زنبورداری را شروع کرده اند و یا می خواهند شروع کنند توصیه این است که کار تجربه آموزی را هرگز با یک کندوی منحصر به فرد آغاز نکنند، در این صورت با از بین رفتن کندویشان ناراحت و دلسرد خواهند شد.
برای شروع زنبورداری حداقل ۳ کندوی قوی و پر جمعیت پیشنهاد میشود. تعداد کندوها را می توان حداکثر تا ۶ عدد بالا برد ولی شروع با بیش از این تعداد را صحیح نمیدانم چون آموزش در درجه ی دوم قرار خواهد گرفت. هرگاه تعداد جمعیتها بین ۳ تا ۶ عدد باشد، اگر حادثه نامطلوبی برای یک جمعیت پیش آید می توان از بقیه جمعیتها کمک گرفته و آن را نجات داد. حال آنکه اگر تعداد جمعیتها تنها یکی باشد گرفتن چنین کمکی ممکن نیست و جمعیت از بین خواهد رفت و موجب دلسردی و ناامیدی خواهد شد.
از اصول زنبورداری: زنبورداری بزرگ
هرگز کار زنبورداری را با تعداد زیادی از کندوها شروع نکنید. کسی که این کار را مثلا با یکصد کندو یا بیشتر شروع کند، به دلیل نداشتن تجارب لازم، باید منتظر ناراحتی و شکست باشد. همانطوری که یادگرفتن رانندگی اتومبیل به مدتی تمرین احتیاج دارد. زنبورداری هم به کار آموزی و مطالعه کافی نیاز دارد. کارآموزی برای یاد گرفتن طرز کار کردن با زنبورها و مطالعه برای اینکه دانسته باشد با چه موجوداتی سروکار دارد و طرز رشد و زندگیشان چگونه است.
☆سلامت جمعیتها.
هنگام خرید، همیشه جمعیتهای سالم و قوی را بخرید، هر چند که قیمت آنها گران تر باشد. خرید جمعیتهای ضعیف به بهانه ارزان بودن، اشتباه بزرگی است زیرا:
اولا.جمعیتهای ضعیف معمولا موردی دارند.
ثانیا.یک جمعیت سالم و قوی آنقد بیشتر از جمعیت ضعیف عسل می آورد که نه تنها جبران تفاوت قیمتش را در همان سال اول می کند، بلکه کلی هم عسل اضافی در اختیار صاحبش می گذارد.
ثالثا.جمعیت قوی معمولا در بهار یک بچه هم میدهد که این نیز یک منفعت اضافی برای زنبوردار است.
☆محل نگهداری  زنبورها.
توصیه بعدی ام در مورد محل نگهداری جمعیت ها است. محیط فاقد گل و گیاه برای زنبورداری مناسب نیست. نقاط کم گل هم که جمعیت ها در آنجا قادرند تنها غذای سالیانه شان را تهیه کنند برای زنبورداری نامناسبند.
☆نوشته شده توسط رحمان جاملو.گروه زنبورداران نژادکارنیکا☆
رحمان جاملو
کانال تگرامی : https://t.me/joinchat/BXwS3E_YiilCyWUMGUfziQ
اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *